César Manrique byl všestranný umělec, bohém, vizionář a velice umanutý člověk. Ten nejvíc umanutý člověk, ​kterého si umíte představit. Ovšem s přesahem, který si už většina z nás představit neumí. Dokonalý ​ultimativní blázen a magor, v tom nelepším slova smyslu, který doslova zachránil Lanzarote.


Narodil se v Arrecife, hlavním městě ostrova, v roce 1919 do poměrně bohaté rodiny. Ta mu umožnila to ​nejlepší vzdělání. Absolvoval Výtvarnou akademii San Bernando v Madridu. Odmalička tíhl ke svým kořenům, ​k životu na Lanzarote, které bylo mezi ostatními kanárskými ostrovy dlouho vysmívané jako chudý kraj. César ​to ale v dětství nevnímal. Co si navždy zapamatoval byly dny na Famaře, divoké, krásné písečné pláži, kde jeho ​rodina trávila dlouhé chvíle ve skromném domku, jakési „chatě na pobřeží“. Famarské útesy, písečné duny a ​divoký oceán v něm zanechaly hlubokou stopu.


Po studiích v Madridu žil v tomtéž městě do roku 1964. Měl několik výstav ve Španělsku i v zahraničí. Už tehdy ​používal barvy Lanzarote – zvlášť černou, bílou, odstíny červené, zelené, a modrou. A také struktury: jeho díla ​byla plastická, raná tvorba byla ovlivněna surrealismem.


Díky svým konexím mimo jiné na rod Rockeffelerů přesídlil v roce 1964 do USA, do New Yorku. Tam jeho ​dravá osobnost a nekonvenční styl okouzlila další vlivné lidi. Stal se velice obdivovaným a slavným. Co si ​budeme povídat, blázni a vizionáři jsou vždy přitažliví… 😊 Manrique bavil newyorskou smetánku dva roky, ​než se mu zastesklo po rodném Lanzarote, kam se roku 1966 vrátil.


Co viděl ho doslova vyděsilo. Na sousedním Tenerife a Gran Canaria bujel tou dobou už několik let ​nekoordinovaný cestovní ruch, stavěly se obrovské hotely, které místním lidem doslova odřezávaly pláž a ​výhled na oceán. Obludnost hotelových komplexů zasahujících kilometry do vnitrozemí přiměly Césara na ​Lanzarote zůstat a za svůj ostrov bojovat. Rozhodl se zabránit tomu, aby násilná architektura 70. let pronikla ​na Lanzarote, a po obrovském úsilí, kdy dokázal místní lid sjednotit a vyburcovat k masivním demonstracím, ​prosadil přímo do stavebního zákona zákaz stavění domů vyšších než místní palmy a také mimo jiné zákaz ​billboardů. I díky napojení na vlivné osobnosti se mu podařila věc naprosto nevídaná - přesvědčit vládu ​uplácenou deveolopery...


César Manrique „zakonzervoval“ Lanzarote v době, ve které on sám na ostrově žil. Domy nesmí mít jinou než ​bílou barvu, maximálně odstíny žluté. Okna a dveře smí být pouze v odstínech zelené, modré nebo hnědé, což ​je dáno dobou dávno předcházející umělcově životu (více v oddílu Specialitky). César každopádně prosadil, že ​žádný dům nesmí být vyšší než 2 patra, aby nestínil kanárským palmám a také výhledu na oceán. Na ostrově ​dosud nenajdete žádné billboardy, vše je čisté, odevšad vidíte na oceán. Od ostatních Kanárských ostrovů se ​tímto Lanzarote velmi odlišuje.


César Manrique zemřel 25.9.1992 na křižovatce, na kterou poukazoval dlouhodobě jako na nebezpečnou a ​prosazoval na ní stavbu kruhového objezdu. Ten se i vystavěl. Osudného dne potřeboval umělec, který byl ​krátce po operaci očního zákalu a tudíž neschopen bezpečně řídit, vyzvednout přátele, ale jeho řidiči ​zkomplikovaly službu zdravotní problémy. César mu ve snaze vyjít vstříc poskytl osobní volno a pro přátele jel ​sám… a utrpěl nehodu, která ho stála život, když do jeho Jaguáru pouhých 200m od jeho domu v Tahiche ​narazila Toyota 4x4.


Na ostrově se mezi místními dodnes diskutuje, zda to byla opravdu nehoda nebo byl César zkrátka ​nepohodlný element a bylo záhodno se ho zbavit… Údajně bylo na kruhovém objezdu vysoké křoví, přes které ​Toyotu přehlédl. Inu – kdo ví…


Každopádně: umělec za svůj život dokázal neuvěřitelné. Kromě tvorby zajímavých děl vybojoval válku s ​developery, kteří měli v plánu Lanzarote masivně zastavět a kterým šla tehdejší vláda na ruku. Osobně ​nechápu, jak to dokázal, ale v současnosti jsou pouze díky němu na Lanzarote jen 3 místa s velkými, leč až na ​výjimky nízkými hotelovými komplexy:


Playa Blanca, na které výstavba pokračuje, byť zatím respektuje maximální možnou výšku budov (takže ​poslední hotel z roku 2023 s kapacitou 700 pokojů, tj. 1.400 lidí, se roztáhl do šířky)‚

Puerto del Carmen,

Costa Teguise.


Zbytek pobřeží je těmito obřími stavbami nedotčen a zachovává si svůj původní krásný ráz.