22.2.2024

Bezesporu nejmalebnější sopkou severní ​části ostrova je La Corona. Měří 609 metrů a ​explodovala naposledy během poslední doby ​ledové. Pod povrchem země z ní vede lávový ​tunel, který má úctyhodných 7,6km, z toho ​posledních 1,6km je zatopeno oceánem - v ​době erupcí byla totiž jeho hladina o 90 ​metrů níže. Jedná se o vůbec největší útvar ​tohoto druhu na naší planetě. Výstup na ​„Korunu“ zvládnou i malé děti, je to velmi ​příjemná procházka částečně po cestě a výše ​pak už po kamenech. Na začátku procházíte ​krásnými vinicemi ve vesničce Ye, která je ​nejvýše položenou vesnicí na ostrově. Po ​cestě k hlavnímu kráteru se můžete kochat ​nádhernými výhledy na krajinu a okolní ​oceán. Dobré počasí vám otevře i pohled na ​sousední ostrov La Graciosa, který náleží k ​souostroví Chinijo.


Kráter La Corony má nádherné červené ​odstíny, které jsou působivé zejména za ​slunného počasí. Člověka překvapí jeho krása ​i velikost, která se před vámi na konci treku ​rozprostře téměř nečekaně.


Součástí lávového tunelu, o němž už byla řeč, ​je Cueva de los Verdes a Jameos del Agua ​zde.


Vzhledem ke své výšce si už La Corona může ​dovolit tvořit své vlastní počasí, kdy po jejím ​svahu stoupá od oceánu vlhký teplý vzduch a ​nahoře kondenzuje do mraků. Někdy tedy ​tuto dámu přistihnete při tom, jak si kasá ​oblačné sukýnky a tajemně se do nich ​zahaluje. Kdyby bývala La Corona vyrostla do ​více a dosahovala by výšek sopek například ​na Tenerife, byly by její svahy i okolí zarostlé, ​protože by více pršelo. To se ale nestalo, a ​tak „pouze“ tvoří dominantu téměř celého ​severu ostrova. Vidíte ji prakticky hned, ​jakmile se dostanete směrem od jihu na ​úroveň vesnice Mala.




Osobní tip: kráter sopky lze celý obejít, tuto ​trasu ale už nedoporučuji pro malé děti, ​spíše pro zdatnější nadšence. Pokud se pro ​tuto variantu rozhodnete a stojíte ke ​kráteru čelem, dáte se vpravo a budete ​následovat vyšlapanou cestičku. Rozhodně ​bych se tomuto vyhnula za větrného ​počasí, kdy poryvy mohou dosáhnout ​neskutečné síly.


Osobní tip 2: pokud se dáte od kráteru ​směrem vlevo, aniž byste vstoupili na ​zemědělské políčko – jděte po kraji – ​vyšplháte k bočnímu kráteru La Corony, z ​něhož pak nádherně vidíte celý lávový výlev ​až k oceánu. V únoru a březnu vás ​doprovodí malé kytičky, kterými je svah ​pokryt. Místy to působí jako obrovská ​přírodní skalka a je to pastva pro oči 😊


Osobní tip 3: po cestě na sopku si všimněte ​byliny, která je všude kolem a která, pokud ​je zrovna zelená, se listem podobá kopru a ​kvete žlutě. Za sucha na jejích vysokých ​stvolech najdete něco, co se velmi podobá ​kmínu. Uhodnete, o co se jedná? Ano, ​přátelé - je divoký fenykl... volně ke sběru ​😊 Mladé listy jsou výborné do salátů, ​zatímco semínka jako koření - nebo z nich ​lze připravit čaj. A ne, nejde o bylinu, kterou ​vidíte vlevo na fotce...