15.4.2024

Hned na úvod bych ráda poznamenala jednu věc: ​tento článek bude jaksi obsáhlejší… 😄

V roce 2005 jsme odstartovali rozsáhlou rekonstrukci ​velkého starého domu v Česku. Než bylo dokončeno, ​trvalo to dlouhých 15 let. De facto z něj postupně zbyly ​jen obvodové zdi, podlahy a krov. Řešili jsme izolace, ​vlhké zdi s plísní, odvětrávanou podlahu, kamenné zdi, ​vodu ve sklepě a další lahůdky, a troufám si říct, že za ​ty roky jsme se toho naučili dosti a jen tak něčeho se ​nebojíme.

Když se tedy před námi zhmotnila potřeba ​rekonstrukce vnitřku Casita Pequeña, domečku o ploše ​30m2, kde navíc mělo jít o pouze vizuální a nikoliv ​technickou stránku, řekli jsme si pfffff! Takového ​mrňouse budeme mít za dva týdny hotového! To jsme ​ovšem netušili, jak vynalézavý může být španělský ​řemeslník… a kolik věcí se dá zfušovat. Ještě teď, když ​už je vše hotové a v domečku šťastně bydlí další parta ​hostů, si utírám pot z čela…


Část první: smrádek.


V říjnu 2023 jsem si převzala klíče od domečku a začala ​zjišťovat, co a jak. Co mě poněkud zarazilo byl zápach, ​který se linul z dřezové skříňky v kuchyni. Nechala jsem ​ji otevřenou, aby vyvětrala, a napustila jsem do sifonu ​vodu, ale při další návštěvě to bylo ještě horší… a ​horší… a horší.

„Smrdí tam děsně odpad z dřezu“, říkám Ondrovi po ​příletu do Česka. „Hmmmm, doufám že to nějakej ​inženýr neudělal tak, že to teče do zdi“, zabručel můj ​muž a další měsíc a půl pracovala moje fantazie na ​plné obrátky a už jsem si představovala, jak musíme ​rozsekat půlku zdí a podlah a udělat nové odpady, z ​čehož se mi dělalo poněkud mdlo.

20.12.2023, když jsme na ostrov doletěli, absolvovali ​všechny schůzky s realitní kanceláří, v bance a u notáře ​a koupě domu byla oficiálně stvrzena, jsme neméně ​oficiálně převzali klíč od domku a vydali se na ​průzkum. Už po otevření dveří po cca měsíci a půl bylo ​jasné, že to smrádek nevzdal… ba naopak. Ondra nad ​ním uznale pokýval hlavou a pustil se na průzkum ​dřezové skříňky. „Jde to odsud“ bylo jeho jasné ​vyhodnocení s dodatkem „asi radši rozsekám kus zdi a ​podívám se, jestli to neteče dovnitř. To by byl průšvih.“ ​Mírně jsem se opotila, pokřižovala se, nechala ho ​konat a raději se ztratila k oceánu. Po návratu byla ​vyndaná dřezová skříňka a už se činilo vrtací kladivo. ​Prý to vypadá, že zeď je suchá, ale nějaký ňouma ​zapojil odpad špatně a ten prokapával do skříňky. ​Znělo to nadějně. Ondra problematické místo utěsnil, ​vyvětrali jsme a odjeli s dětmi na pláž. Večer jsme sedli ​nad plány nové kuchyňky a ujasnili si, co vše ​nakoupíme. (Po dobu rekonstrukce domku jsme se v ​rámci zachování zdravého rozumu a pohody v rodině ​ubytovali u přátel. Bylo to SKVĚLÉ rozhodnutí.)

Následující den byl po vstupu do domku smrádek ​menší, nicméně přítomen byl pořád. Chodili jsme ​kolem zdi jako Pat a Mat a čenichali, odkud to může jít. ​„Hele, a nesmrdí ta skříňka?“ Napadlo Ondru. Důvěřivě ​jsem se do ní sklonila, nasála… a málem mě to ​odhodilo na protější zeď. Smrděla příšerně! „Ta jde do ​kontejneru, je to standardní šedesátka z Ikey, tu ​dokoupíme“, pronesla jsem a stalo se. Tedy stala se ​první část, a to že skříňka putovala rozložená do ​kontejneru. Při návštěvě místní Ikey jsme záhy jistili, že ​je to sice standardní šedesátka, ale že na Lanzarote ​není jeden jediný korpus. Zato měli dvířka, nohy a ​panty. „Ale zítra tu bude,“ pravila s úsměvem slečna za ​pultem. Při zaslechnutí slova „mañana“ mi po zádech ​přeběhlo mírné zamrazení, ale když slečna dodala, že ​na ostrov míří trajekt z Gran Canaria a skříňka v něm ​jistojistě je, zaplatili jsme komplet vše a odjeli. S tím, že ​ten komplet vyzvedneme zítra.

Další den nám došla textovka, že je zboží nachystané. ​Euforicky jsem se vydala do Ikey, od usměvavé paní na ​jiné přepážce jsem převzala několik krabic a radostně ​odfrčela zpět do domku. S pocitem, že nechápu, co ​všichni nadělají, vždyť to jde všechno tak hladce a s ​úsměvem… Ondru jsem nechala, ať se věnuje dalším ​stavebním pracem a montování, a jela s dětmi a ​kamarádkou na pláž. Před půl desátou večer jsme ​nakupovali v naší oblíbené Mercadoně jídlo a volá ​Ondra: „Hele, mám dvířka, nohy a panty, ale korpus ​ne.“ „Cože? To není možný, já to dnes vyzvedávala ​komplet“, říkám. „No prostě to tady není, takže to ​nemůžu sestavit.“ Otevřela jsem kabelku a vyndala ​účet z Ikey: měl dvě stránky – na jedné byla napsaná ​dvířka, nohy a panty a bylo na ní razítko vydání, na ​druhé byl naúčtován korpus… a byla bez razítka. „Oni ​se asi nepodívali na druhou stranu“, říkám nevěřícně ​do telefonu… Ondra na to: „Tak tam zajeď.“ Koukám na ​košík naložený až nahoru a vím, že Ikea má do deseti a ​že to nestihnu… takže Ondra nakonec jel k ​supermarketu, kde jsem mu na parkovišti předala ​účtenku, na kterou mu s úsměvem v Ikee vydali kýžený ​korpus… No co, všichni děláme chyby, ne?

Část druhá: „Jen sundáme ty trámy…“


Následující den byla v plánu demontáž původní linky, ​předělávka odpadu na nové komponenty, vyměření a ​konfigurace linky nové z IKEA. A také jsme chtěli ​započít se sundáváním falešných trámů ze stropu. ​Totiž abyste rozuměli: v domku byla na stropech bílá ​omítka a na ní byly přišroubované hnědě natřené ​trámky, které byly zároveň zasekané do kapes v ​protilehlých zdech. V trámcích bylo instalováno celkem ​5 bodovek. Jelikož nemám bodovky ráda a za druhé, už ​tak nízký strop působil díky trámkům poněkud ​stísněně, rozhodla jsem, že půjdou dolů. Prostě je ​příčně rozřízneme, sundáme, kapsy ve zdech něčím ​srovnáme a hotovo dvacet. Jaképak copak.

Po vstupu do domku se nám do nosu vloudil důvěrně ​známý smrádek. Pravda, zase o kus menší… leč stále ​tam byl. Ondra zjistil, že je cítit původní kuchyňská ​deska: zespodu byla nezafoliovaná dřevotříska, která ​zjevně za ty roky nasála výpary… nu což. Stejně půjde ​pryč.

„Hele, co s těma kachličkama?“ zeptal se Ondra na věc, ​o níž jsem doufala, že ji oba taktně přejdeme mlčením. ​Kachličky v kuchyňském koutu totiž všechno, jen ne ​pěkné. „Nic, nemůžeme si absolutně dovolit řešit ještě ​kachličky,“ povídám…

Jako první jsme se rozhodli sundat trámy. S tím, že já ​pak budu štukovat kapsy ve zdech a malovat, a Ondra ​začne rozebírat další kuchyňské skříňky a vyseká ze zdi ​desku. Proč vyseká? Inu, protože zjevně byla nejdříve ​umístěna deska, až posléze přišly na řadu omítky a ​nakonec kachličky. Deska tedy byla z každé strany asi ​1,5 cetimetru zapuštěná ve zdi.

Odešla jsem na zahradu a nechala Ondru konat… a ​pak už běželo všechno jako ve snu.

Ve špatném snu.


- pod trámky se zřejmě nějak vloudila vlhkost, takže ​po jejich postupné demontáži postupně odpadaly ​velké kusy stropu;

- trámky nesloužily pouze jako estetický, nýbrž i jako ​praktický prvek, kdy v nich byly vyfrézované drážky a ​těmi vedly z protilehlých zdí kabely. Ty byly spojené na ​čokoládu přímo v trámcích, bez jakékoliv dodatečné ​izolace, a sloužily jako napájení pro bodovky;

- jak známo, bodovky vydávají dosti tepla, takže ​trámky zjevně v několika místech zadoutnaly, což ​dokládaly očouzené kusy stropu (tedy těch částí ​stropu, které nespadly);

- po rozpojení kabelů se ukázalo, že funkční jsou ​kabely pouze na jedné zdi, nikoliv na obou – ty byly ​funkční, dokud byly spojené – moje plány na to, jak ​budeme mít nástěnná světla na obou stranách ​místnosti, vzaly v tu ránu za své;

- Ondra, který dělá věci pořádně, vzal do ruky kleště a ​postupně jimi odloupal spoustu dalších částí stropu, ​které původně vypadaly, že by mohly držet.


To, že z téhle části akce jsem se nezmohla na jedinou ​fotku, je myslím víc než výmluvné...


Po rozdýchání faktu, že namísto malování stropu mě ​čeká štukování, tudíž neplánované zdržení, jsem začala ​zjišťovat, čím to vlastně na Lanzarote udělat. ​„Lepidlem,“ pravil kamarád Hakim. „Stavebním ​lepidlem. Rozmícháš ho s vodou a štukuješ. To drží ​perfektně.“ Další dva dny jsem strávila snahou ​zamaskovat díry ve stropě, leč bohužel nejsem zedník ​a podle toho to také vypadalo… „No to je hrozný,“ ​komentoval Haki upřímně, když se na nás přišel ​podívat… 🤣

Část třetí: kachličky a spol.


Další fiasko byla demontáž staré pracovní desky. Byla ​jsem opět na zahrádce, kam jsem se chodila v pauzách ​mezi štukováním uklidňovat a také ulevit namoženým ​svalům. „Poceeem!!!“ Zařval Ondra v jedné z mých ​pauz. Krve by se ve mně nedořezal, už jsem viděla, jak ​nám padá celý strop na hlavu… ovšem naskytl se mi ​ještě zajímavější pohled. Aby Ondra desku nějak ​vyndal, rozhodl se ji rozříznout zhruba v polovině ​napříč – vytáhnout totiž díky zazdění nešla. S tím, že ​obě části se pak vlomí dovnitř a bude. Našla jsem ho v ​jakémsi polopodřepu, kdy jedním stehnem popíral ​prolomenou desku, druhou nohou byl zapřený aby ​udržel rovnováhu, jednou rukou držel jednu stranu ​desky, druhou pilu a tou třetí a čtvrtou… kácející se ​kachličky, které se v celých plátech odlupovaly od zdi a ​zavíraly se jako kniha.

Ne, dokumentaci opět nemám.


Nu a pak už to jelo jak namydlený blesk.


- vyhořelá zásuvka v koupelně.

- odsekání zbytku kachliček – toho zbytku, který držel. ​Část, která nedržela, byla totiž nalepená na cca 5 ​vrstvách malby namísto na omítce. Inu, španělský ​řemeslník…

- další nákup v Ikee, kdy jsem si, už poučena, spočítala ​počet krabic. Ano, přátelé, jedna chyběla. Upřímně ​udivený pohled pracovnice na vydávací přepážce. ​Upřímně udivený pohled skladníka. Dlouhé zírání do ​seznamu nákupu (bylo to celých 9 krabic). Dlouhé ​přepočítávání krabic na vozíku (těch bylo 8). Po ne ​úplně krátkém čekání donesl skladník slavnostně tu ​poslední. Oba mi s upřímným úsměvem popřáli pěkný ​den. Ne, tam se opravdu nelze rozčilovat…

- a po dalších 3 týdnech urputných prací, kdy jsme ​domeček potřebovali dodělat, aby byl uvnitř krásný a ​my jsme ho mohli začít pronajímat, přišla ona ​pověstná třešnička na dortu. Totiž že v kuchyni ​můžeme zapnout současně pouze dva spotřebiče, ​jinak to vyrazí pojistky. Jelikož jsou tam slabé dráty. ​Jelikož španělský řemeslník… a tak dále.


Z původní představy, že dva týdny budeme usilovně ​makat a třetí týden a ještě pár dní navrch se rekreovat, ​bylo tři a půl týdne práce od rána do večera. Děti nás ​skoro neviděly, příprava do školy šla absolutně stranou ​(ano, české učitelky to dětem daly po návratu náležitě ​„sežrat“) a poslední díry do zdi Ondra vrtal v noci před ​odletem…


Nicméně po dalších 4 měsících, kdy jsme si v domečku ​odbyli naši dovolenkovou premiéru a v době naší ​nepřítomnosti dostáváme spokojené recenze od hostů ​z celého světa, se tohle všechno postupně přikrývá ​milosrdnou mlhou. Casita Pequena funguje, těší lidi, ​těší nás a během několika měsíců ji čekají další zásadní ​vylepšení. Protože my tu naši Popelku mezi ostatními ​místními domky máme nesmírně rádi. 😊