7.7. 2024
Kolik to tam vlastně stojí? …bývá častá otázka, na kterou se pokusím shrnout smysluplnou odpověď. Data jsou z roku 2024, tedy z doby, kdy už je prakticky vyloučeno na ostrově koupit extrémně cenově výhodnou nemovitost. I tak jsou ceny stále veskrze nižší než v Česku, a domek u oceánu pořídíte za cenu bytu v menším městě. Taktéž nájmy už pár let rostou, a jen stěží se dá dostat pod 1.000 euro za měsíc (byt) či 1.500 (domek).
Obecně, pokud máte vlastní bydlení, se náklady na jídlo pro čtyřčlennou rodinu dají vyčíslit na částku od 800 euro (ve spořivém režimu). Průměrně se i s benzínem, jídlem a energiemi pohybujete kolem 1.500 euro za měsíc. Benzín u nás vychází levněji než v ČR ( cca 1,35 euro za litr) a ceny jídla jsou buď o něco málo nižší nebo stejné, je tu ale jedno ALE. Kvalita potravin v ČR je na hony vzdálená kvalitě potravin na ostrově. Ať už se jedná o maso, které je při koupi v místních supermarketech srovnatelné s masem z farem v ČR, nebo o chuť ovoce a zeleniny, sýrů či sušených salámů, Lanzarote jednoznačně válcuje českou parodii na jídlo. Bohužel to jinak nelze napsat a kdo nezažil, nepochopí. Schválně jsem několikrát dovezla pár TOTOŽNÝCH výrobků, nebo alespoň výrobků, které se tvářily, že jsou stejné jako ty, které koupíte v ČR: stejný výrobce, stejná země původu… a rozdíl byl buď propastný nebo alespoň dobře znatelný. Osobně už tedy chápu řeči o tom, že Česko je popelnicí Evropy…
Dalším faktorem snižujícím náklady na potraviny je to, že se člověk žijící ve stabilním klima nemá potřebu cpát. Tělo zkrátka nepotřebuje tolik energie pro výrobu tepla a k přežití. Společně s faktorem kvalitních potravin spotřebuje rodina objemově méně jídla než v naší rodné zemi.
Nezanedbatelné jsou úspory za ošacení: zkrátka a dobře vám stačí nějaká trička, šortky, něco šatů, dvě mikiny, svetřík a jedny či dvoje sportovní boty a žabky. Na sopky a zimní období se hodí větrovka, i když místní v zimních měsících fungují i v prošívaných bundách. Z našeho pohledu nicméně odpadají komplet zimní věci. Děti nosí ve škole uniformy, což je opět úspora. A o zimních pneu na auto se asi bavit nemusíme 😊
V tomto bodě musím bohužel opět použít slovo parodie, a to česká parodie na slevy a slevové kupony. Cena, za kterou v Česku například v H&M koupím oblečení ve „slevě“, je srovnatelná s normální základní cenou téhož oblečení v témže řetězci na Lanzarote. Takže šaty na Sáru, které jsem si v ČR vyhlédla ve slevě za 300 korun, jsem posléze pořídila na ostrově za 3.90 euro, a podobně. A musím zmínit i to, že nabídka oblečení mi doslova vyrazila dech: například v Česku si prostě nekoupím padnoucí kalhoty, zatímco na Lanza už mám troje… a ty barvy 😊
Samostatnou kapitolou je IKEA. Za první velký nákup, kdy jsme vybavovali Casita Pequeña, jsem k mému překvapení dostala o dva měsíce později kupón na 160 euro. Za další, podstatně menší nákup, jsem při uplatnění tohoto kuponu obdržela další na 68 euro. Za celoživotní nákupy v IKEA ČR mám kávu zdarma k občerstvení a slevu na pantofle. 😆😆😆
Pořízení vozu: nově Opel Astra, 1.6 turbo benzín, 10 let staré, po prvním majiteli a v pěkném stavu, najeto 120.000 km, cena v přepočtu 130 tisíc korun. Srovnatelný vůz s vyšší kilometráží a nikoliv po prvním majiteli je v ČR v inzerci o 70.000 korun dražší. V tomto bodě, abych byla spravedlivá, musím uvést o poznání dražší povinné ručení: zatímco v Česku platím cca 4.000 korun ročně, ve Španělsku, kde mi jako cizinci neuznají historii bez nehod, se v současné době snažím s povinným ručením dostat na něco kolem 500 euro ročně.
Měsíční čisté platy: recepční v hotelu 1.400-1.700 euro. Pokladní v supermarketu: 1.600 – 1.800 euro. Příjem z pronájmu malé nemovitosti na krátkodobý pobyt: 1.100 – 1.800 euro dle ceny za noc a obsazenosti. My volíme nižší ceny a vyšší obsazenost a máme průměrně plno 27 nocí v měsíci při čistém příjmu 50 euro za noc. V sezoně si můžeme dovolit účtovat více, ale stále se držíme v nižší cenové kategorii než většina ostatních (ovšem s 5* službami samozřejmě 😊 )
Sečteno a podtrženo: pokud je člověk jenom trochu hippie, netrvá na německém systému typu „včera bylo pozdě“ a je si vědom tlaku a stresu, který si ve střední Evropě umíme tak krásně vyrobit… Pokud je ochoten přijmout laxnější a pomalejší přístup ostrovanů, kteří pokud si na ně nedejbože dovolíte křičet, vám řeknou „tohle není dobré pro mé srdce“ a odchází, aby se vás zítra znovu s úsměvem zeptali, jak se máte… pokud máte okruh blízkých, se kterými se v případě potřeby intelektuálně vyžijete (což se bez urážky nedá čekat ani od českých ani od kanárských vesničanů)… pokud upřednostňujete kvalitu života a stabilní klima, celkovou pohodu a speciálně pokud nebazírujete na zemi oplývající mlékem a strdím (a plevelem 😁)… pak je Lanzarote naprosto ideální místo k pohodovému, usměvavému a příjemnému slowlife za relativně málo peněz.